banner-1.jpg

PRIME&BOND ONE SELECT

PRIME&BOND ONE SELECT
 Literatürde, genellikle dentinin büyük oranda açığa çıktığı kavitelerde,  post-operatif hassasiyet riskini minimize etmek için self-etch adeziv kullanılması önerilmektedir. Ancak,  etch&rinse adezivler çoğunlukla mine üzerinde uzun süreli üstün etki gösterir. prime&bond® one SELECT iki tekniğin avantajlarını bir araya getirir. Tüm etching tekniklerinde çok güçlü bağlantı oluşturur ( self-etch, ethe&rinse ve selektif mine-etching) ve aşırı kurumuş dentinde bile güvenilir performans sağlar, nerdeyse hiç post-operatif hassasiyet meydana gelmez.prime&bond one SELECT nedir?
prime&bond one SELECT, rezin esaslı, ışıkla sertleşen  restoratif materyallerin mine ve dentine    bağlanması için tasarlanmış, tek bileşenli bir dental adezivdir.
Tüm etching tekniklerinde kullanılabilir:


•             Self-Etch
•             Etch&Rinse
•             Selektif Mine Etching
prime&bond one SELECT’i farklı kılan nedir?
prime&bond one SELECT, aşırı kuru dentin üzerinde bile yüksek uygulama güvenliği sağlar. Bu da tutarlı, güvenilir performans ile sonuçlanır ve nerdeyse hiç post-operatif hassasiyet görülmez[1]. Asetonsuz  bileşimi oda sıcaklığında hasta koltuğu yanında  saklanmasını mümkün kılar ve kapalı CliXdish içinde 30 dakika çalışma süresi sağlar.
Yüksek uygulama güvenliği ve dengeli bağlantı gücü
prime&bond one SELECT’in uygulanması, dentinin çok nemli veya çok kuru olmasına bakılmaksızın güvenilir bağlantı ile sonuçlanır. prime&bond one SELECT’in bir diğer harika özelliği de, sıkı marjinal kapama ile sonuçlanan ve nerdeyse hiç post-operatif hassasiyet olmaksızın başarılı bir hibrit tabaka oluşturmasıdır.
prime&bond one SELECT hangi teknikleri kapsar?


Dişetine yakın Sınıf V lezyonlarda, etching jelinin uygulanması kanamayı tetikler ve bu da daha sonra lezyon yüzeyinde kontaminasyona yol açar. Kontamine olmuş yüzeyde bağlantı oluşum gücü engellenir. Sonuç olarak self-etch tekniği tercih edilir.
Sınıf IV restorasyonları, küçük retansiyon alanı ve yüksek kesme stresi ile tanımlanır. Bu nedenle, mümkün olan en yüksek adezyon gereklidir. Bu noktada, bir etch&rinse uygulaması tercih edilir.
Derin Sınıf II kavitede, dentini fosforik asite maruz bıraktırmayarak pulpayı korumak isteyebilirsiniz. Restorasyonun sıkı marjinal kapamasını garanti etmek için minenin ayrı etchingi tercih edilir. prime&bond one SELECT tüm bu farklı yaklaşımları kapsar.
Özellikleri ve Faydaları
ÖZELLİK
FAYDA 
YANİ
BU SİZİN İÇİN NE ANLAMA GELİR ?
Tüm etching
tekniklerinde kullanılabilir. 
Klinik duruma bağlı olarak tercih edilecek
etching tekniği seçiminde esneklik
Kolaylık 
prime&bond one SELECT, tüm etching tekniklerinde yüksek bağlantı verimi sağdığı kanıtlanmıştır (etch & rinse, self-etch ve selektif mine-etch). Bunun anlamı, tek bir bonding ajanı  ile en yüksek seviyede klinik esneklik sağlayarak  farklı klinik durumlar için farklı bondingleri  tedarik gereksiniminizi ortadan kaldırdığına emin olabilirsiniz.
Hem kuru hem de nemli dentin üzerinde yüksek uygulama güvenliği
Nerdeyse hiç Post-operatif hassasiyet
Teknik tolerans ve hasta memnuniyeti 
 Tipik olarak  optimum bağlantı gücü, genellikle sadece kavite/dentin nem oranı çok kuru veya çok nemli değilken elde edilebilir. Eğer kavite/dentin çok kuru ise operasyon sonrası hassasiyet oluşur ve hastanın rahatsızlığına mütakip genellikle bir aksiyon alınması gerekir.  Optimum dentin nemine ulaşmak zor olabilir; prime&bond one SELECT hem çok nemli hem de çok  kuru dentin üzerinde yüksek uygulama güvenliği sağlar. Bu varsayımları ve optimum dentin nemi sağlamak için baskıyı ortadan kaldırır ve bağlantının sadece dayanıklılığını arttırmakla kalmayıp; post-operatif hassasiyet riskini de önemli derecede ortadan kaldırarak size güven verecektir. Sonuç olarak hasta memnuniyeti artar ve hastalarınızın takip tedavi için yeniden gelme gereksinimlerini azaltır.
Yüksek bağlanma performansı ile güvenilir ürün
Üstün bağlantı
gücü
Güvenlik & Verim
Bağlantı gücü adezivlerin en önemli özelliklerinden biridir.   prime&bond one SELECT,  hem self-etch hem de etch&rinse tekniklerinde yüksek ve dengeli bağlantı gücü sağlayarak, size restorasyonun uzun süreli olacağı güvenini verir. Genel olarak restorasyonun uzun ömürlü olması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
charts.png
 
 
 
Kapalı ClixdishTM 
içinde 30 dakika saklama
 
 
 
 
Uzun çalışma süresi 
 
 
 
 
Tasarruf ve kolaylık
 
 
 
 
Birçok adeziv, çok çabuk buharlaştığından her tedavi edilen diş için ayrı bir doz uygulama gerektirir. prime&bond one SELECT, kapalı CliXdish içinde 30 dakikaya kadar bir çalışma süresine sahiptir ve aynı hasta üzerinde birden fazla kaviteye uygulanabilir. Bu da boşa ürün sarfiyatını önleyerek  tasarruf etmenizi sağlar.
Buzdolabında
saklamaya
gerek yok
Hasta koltuğu yanında bulundurma
Kolaylık
 
3.5 ml şişe başına 190 uygulama
Uygulama başına düşük maliyet
Ekonomik
 [1] Veri Dosyaları 

 

Paket İçeriği
Ürün No.
prime&bond one SELECT 3.5 ml 
60667426
1. Aşırı etching: dentin çok uzun süre etch edildiğinde oluşur. Dentin çok demineralize olur ve çok fazla kollajen ağı ortaya çıkar, adeziv tam olarak infiltre olamaz ve açığa çıkan liflere nüfuz edemez. 

2. Aşırı kurutma: fosforik asit durulandıktan sonra kalan su buharlaştırılmalıdır. Eğer kavite aşırı kuruduysa,  açığa çıkan kollajen lifler çöker. Çoğu adeziv, çökmüş kollajen ağı üzerinden belirgin bir hibrid katman oluşturmak için sızamaz ve nüfuz edemez. Adeziv, sadece çökmüş kollajen ağı üzerinde kalır. Çökmüş kollajen lifleri ayrıca tübülileri kapatabilir  ve düzgün infiltrasyonu engeller.

İki senaryoda da boşluklar ( tamamen hibritleştirilmeyen kollajenler içindeki) tübüliler ile sinir reseptörlerine bağlıdır ve sıvı hareketlerine karşı hassastır ( örn: restorasyon üzerinde çiğneme yaparken). 

Rezinin yüksek oranda infiltrasyonu ile belirgin hibrit katmanının oluşmasını ve tübülilerin kapanmasını sağlamak için dentinin ideal yüzeyi, restorasyon sırasında ne çok kuru ne de çok nemli olmalıdır.

2.Soru:Self-Etch adezivlerin çalışma yöntemi nasıldır? Cevap:Self-Etch adezivler, asidik bileşenler içerir ve  fosforik asitle kıyaslanabilir bir etching işlemine olanak sağlar. Rezinin etchingi, demineralizasyonu ile tübüliler ve kollajen lifler içine infiltrasyonu  aynı zamanda gerçekleşir. Etching işlemi sırasında asidik monomerler diş yapısındaki kalsiyum ve fosfatı çözer ve nötralize eder. Ayrıca, bu monomerler bir ağ içine polimerize olur ve sertleşme ile hareketsiz kalır.
3.Soru:Neden Self-Etch adezivlerin daha az post-operatif hassasiyet yaptığı düşünülüyor? Cevap: etch&rinse yönteminde fosforik asit dentini demineralize eder ve kollajen lifleri ve tübülileri açığa çıkarır. Fosforik asit,  kalsiyum ve fosfat tarafından nötralize olmaz. Diş üzerinde asidin kaldığı süre uzadıkça etching de daha derin olacaktır . Asit, dentin üzerinde 15 saniyeden fazla kalırsa dentinin aşırı etching riski ortaya çıkar.
Diş hekimi, asidi uzaklaştırmak için ilgili kısmı durulamalıdır. Durulama sonrasında kalan suyun buharlaştırılması gerekir. Eğer çok uzun süre hava verilirse veya hava çok güçlüyse, kollajen ağında çökme olabilir ve bu da operasyon sonrası hassasiyete neden olur.
4.Soru: prime&bond one SELECT neden Self-Cure Activator ile uyumlu değildir? Cevap: prime&bond one SELECT daha düşük pH değerine sahiptir (1.6). Bu düşük pH değeri prime&bond one SELECT’in self-etch modunda bile mine üzerinde daha güçlü bağlantı oluşturmasını sağlar. Bunun aksine, Self-Cure Activator (SCA) daha yüksek pH’lı adezivler için geliştirilmiştir ve prime&bond one SELECT’in daha yüksek pH’lı adezivleri kompanse edememektedir, bu da sement arayüzeyindeki adezivin yetersiz adezyonu ile sonuçlanır.
5.Soru: Beyaz renklenmeler neden oluşur? Cevap:prime&bond one SELECT’in özel formülü ile birlikte beyaz renklenmelerin oluşumu minimuma indirgenmiştir. Oran şu an %1’den daha azdır.
“Beyaz renklenmeler’den bahsedildiğinde dişhekimleri genelde farklı şeyler düşünür:
a)Dişetindeki beyaz renklenmeler: Bu beyaz renklenmeler, dişeti adeziv ile temas ettiğinde ve asidik bileşenler nedeni ile oluşur. Bu beyaz renklenmeler genellikle birkaç gün sonra kaybolur.
b) Bitişik diş veya çevredeki diş yüzeylerinde beyaz renklenmeler: Bu beyaz renklenmeler, adezivin yanlışlıkla tedavi edilmeyen diş yüzeylerine temas etmesi sonucunda oluşur (örn: hava ile kurutma sırasında). Su veya tükürük artıklarını absorbe eder ve beyaz leke olarak görülür. Polisaj ile kolayca çıkarılır.
c) Restorasyon marjinlerindeki beyaz renklenmeler: Bu beyaz renklenmeler, adeziv yeterli hava ile kurutulmadığında ortaya çıkar. Çözeltiyi, adeziv katmanında hareket kalamayana kadar en az 5 saniye veya daha uzun süre buharlaştırmak çok önemlidir.
Kalan su nedeniyle kavite çok nemliyse, buharlaştırma uzun süre alabilir.

6.Soru:Bazı ek bilgiler: Cevap:
Parametre
prime&bond one SELECT
Kapalı CliXdishTMiçindeki süre
30 dakika
Nano-doldurucular
Hayır
Florür salınımı
Hayır
HEMA
Hayır
Bisphenol A (BPA) esaslı monomerler
Hayır
pH
1.6