banner-2.jpg

CERAM.X ONE DENTIN & ENAMEL

CERAM.X ONE DENTIN & ENAMEL
CERAM.X ONE DENTIN & ENAMEL
CERAM.X ONE DENTIN & ENAMEL

 

Birçok kompozit sistemi, doğal dişin rengi ile eşlemeyi zorlaştıran sayısız renk ve translusens sunar. ceram.x® one DENTIN & ENAMEL,  2 translusensden yararlanarak doğal dişlerin yapısını oluşturur: doğal de.ntini taklit eden dentin renkleri ve doğal mineyi taklit eden mine renkleri.   ceram.x one DENTIN & ENAMEL, yalnızca 4 dentin ve 3 mine rengiyle çok estetik, doğal restorasyonların yapımına olanak sağlayarak tüm VITA1  renk dizisini kapsar. ceram.x one DENTIN & ENAMEL  7 x 3gr. şırınga kiti ve tekli 3 gr. şırınga refillerinde mevcuttur.

 

 

ÖnizlemeEkBoyut
One Brand Brochure.pdf2.22 MB
CeramX one Bilimsel Özet.pdf1.05 MB

 ceram.x one DENTIN & ENAMEL nedir?

  • ceram.x one DENTIN & ENAMEL, nano seramik teknoloji esasına dayanan üniversal bir kompozittir: kompozit doldurucu teknoloji si ve gelişmiş nano teknolojinin bir kombinasyonu.
  • ceram.x one DENTIN & ENAMEL nano teknolojisi, teknik seramiklere benzer inorganik bir yapı içerir. Böylece çatlak oluşumuna karşı mükemmel  bir direnç ve doğal dentininkine benzer, kırılmaya karşı oldukça yüksek dayanıklılık oluşur.   
  • ceram.x one DENTIN & ENAMEL, renk seçiminde global standart olan  VITA1 Klasik renk dizisine uyacak şekilde tasarlanmıştır. 

ceram.x one DENTIN & ENAMEL’ de farklı olan nedir?

ceram.x one DENTIN & ENAMEL, rezin içeriğinin %25’ten %12.5’e indirgenmesini sağlayan nano doldurucular ve nano partiküller içerdiği için diğer üniversal kompozitlerden farklıdır. Azaltılmış rezin içeriği, minimize edilmiş bir monomer yayınımı anlamına gelir. İndirgenmiş monomer sızıntısı (monomer yayınımı) mükemmek biyouyumluluk sağlar ve böylece potansiyel alerjik reaksiyon riskini azaltır.


 

Organik olarak hareketli nano seramik partikülleri eklenerek düzeltici rezinlerin %50 oranında azaltılmasına imkan sağlanmıştır. 

Düzeltici rezinlerin azaltılmış içeriği diğer kompozitlerle karşılaştırıldığında, monomerlerin en aza indirgenmiş salımını ile sonuçlanır.
   

 
 
 
 
ÖZELLİK
FAYDA
YANİ?
BU SİZİN İÇİN NE ANLAMA GELİR?
 
 
 
 
Düşük monomer salımı - mükemmel biyouyumluluk
Güvenlik
Nano seramik doldurucular ve nano seramik partiküller, bir silisyum oksit çekirdeğe sahiptir. Kompozit bir restorasyon yerleştirildiğinde ve polimerizasyon ışığı verildiğinde, nano seramik dolduruculara ve partiküller monomerlere bağlanır ve ürünün rezin matriksinin bir parçası haline gelir. Polimerize olmamış, serbest monomerler alerjik bir reaksiyona sebep olma potansiyeline sahiptir ve vücut dokusu veya pulpayla temas etmemelidir. Her ne kadar normal kompozitlerin monomerlerinden birçoğu ışıkla sertleştirme sürecinde hareketsiz durumda olsalar da (nano seramik dolduruculara ve partiküllere bağlandıkları için) "bağlanmamış" veya hareketli monomerlerin maddenin bir parçası olarak kalma olasılığı her zaman vardır. Bu hareketli monomerler restorasyondan sızabilir veya yayılabilir ve hasta için potansiyel bir alerjik reaksiyon riski oluşturur. 
Hem ceram.x one UNIVERSAL, hem de DENTIN & ENAMEL,  konvansiyonel kompozitlerle karşılaştırıldığında, harika biyouyumluluk özelliklerine sahip olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun nedeni, ceram.x one UNIVERSAL ve DENTIN & ENAMEL rezin içeriğinin %25'ten  %12.5'e indirgenmiş olmasıdır (nano seramik doldurucular ve partiküllerle değiştirilmiştir). Bu monomer sızıntı riskinin azalmasına eşittir 
 
 
 
 
Siyah ışık altında görünür
Estetik
Floresans, doğal diş yapısının önemli bir özelliğidir. Floresans göstermeyen bir kompozit restorasyon, doğal diş  görünümünden yoksundur. Hem ceram.x one UNIVERSAL, hem de DENTIN & ENAMEL  siyah ışık altında restorasyonun doğal parıltısını sağlayan floresans pigmentleri içerir. 
 
 
 
 
Restorasyonun rahatça gerçekleştirilmesi
Kolaylık  
 
Bir kompozit restoratif maddesiyle doğal bir diş anatomisi oluşturmak, özellikle gerçekçi ve detaylı bir restorasyon isteniyorsa, oldukça zaman ve çaba gerektirebilir. Bu yüzden gerekli sürede arzu edilen sonuca ulaşmak için kompozit bir maddenin sağlam ve kalıcı bir uygulama sunması önemlidir. ceram.x one UNIVERSAL ve DENTIN & ENAMEL   ile uzun bir çalışma süresi sağlanır.   Madde sertleşmeye başlamadan önce ceram.x one UNIVERSAL & DENTIN renkleri 120 saniyeye kadar, ceram.x one ENAMEL renkleri de 180 saniyeye kadar işlenebilir. Böylece arzu edilen sonuca ulaşmak için maksimum bir sürenin gerektiği klinik ve estetik açıdan zorlu durumlarda bile rahat bir restorasyon gerçekleştirilebilir.
 
 
 
 
Mükemmel klinik dayanıklılık
Güven ve Güvenlik
ceram.x one restorasyonların klinik dayanıklılığı, kanıtlanmıştır. Bu sonuç, Bologna Üniversitesi - İtalya ve Umeå Üniversitesi -  İsveç'te yapılan iki klinik çalışmada gösterilmiştir. Her iki çalışmada da ceram.x one restorasyonları 8 yıllık bir süreçte takip edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, yapılan 100 ceram.x one restorasyonundan 2' den azı  her yıl için ortalama başarısızlık göstermiştir. Bu da %2'den az yıllık başarısızlık oranına denk gelmektedir. 

Klinik çalışmalar hakkında daha detaylı bilgi için  ceram.x one ile ilgili Bilimsel Özete bakabilirsiniz.

 
 
 
 
Tekli translüsensi sistemi
7 tekli translusens renkleri tüm VITA serisini kapsar
Daha az stok
ceram.x one UNIVERSAL kompozitin, tüm restorasyonu tamamlamak için kullanılan tekli medium translusens rengi mevcuttur. Basit estetik talepleri karşılayarak doğal, günlük sonuçlar sağlar. Tüm VITA klasik renk serisini yalnızca 7 renkte kapsaması, ceram.x one UNIVERSAL'ın benzersiz özelliğidir   (a1, a2, a3, a3.5, a4, c1 and c2). Bu da dental klinikte, tüm VITA4 renklerinin güvenle eşlenebileceği ve doğal günlük restorasyonların yapılabileceği daha az bir kompozit stoku anlamına gelmektedir. Renkler, gerçek ceram.x one UNIVERSAL kompozitinden yapılmış ceram.x one UNIVERSAL renk skalasından seçilebilir. Alternatif olarak  VITA4 sistemi ile renk seçimi tercih edilirse, ceram.x one iShade etiketi, arzu edilen VITA4 renginden doğru ceram.x one rengini sağlar.
DandE.jpg

Paket İçeriği

Sipariş kodu

ceram.x.one DENTIN & ENAMEL Şırınga Başlangıç Kiti: 1x  d1  3gr, 1x d2  3gr, 1x d3  3gr, 1x d4  3gr, 1x e1 3gr ,1x e2  3gr, 1x e3  3gr, 1x 3.5 ml prime&bond® one ETCH & RINSE, 1x DeTrey® Conditioner 36 3ml, 25 x Aplikatör iğneleri,  50 x Aplikatör uçları, 1x CliXdish 1x Renk skalası, 1x Resimli Teknik Kılavuz, 1x iShade label, 1x Kullanım Kılavuzu

60701390

ceram.x.one DENTIN Şırınga d1 3gr

60701591

ceram.x.one DENTIN Şırınga d2 3gr

60701592

ceram.x.one DENTIN Şırınga d3 3gr

60701593

ceram.x.one DENTIN Şırınga d4 3gr

60701594

ceram.x.one ENAMEL Şırınga e1 3gr

60701596

ceram.x.one ENAMEL Şırınga e2 3gr

60701597

ceram.x.one ENAMEL Şırınga e3 3gr

60701598

1 Dosyadaki veriler                                         

2 Van Dijken JW, Pallesen U. Tek aşamalı self-etch veya iki aşamalı "etch and rinse" adezivle yapıştırılan sınıf II nanohibrit rezin kompozit restorasyonların sekiz yıllık randomize klinik araştırması. Clinical Oral Investigations 31 Ekim 2014                                                

3 Dondi dall’Orologio G, Lorenzi R. ceram x one ile yapılan sınıf V restorasyonlarla ilgili  8 yıllık klinik takip çalışması. Yayına sunuldu.                                             

4 VITA®, Vita Zahnfabrik H. Rauter GmbH & Co’ nun tescilli bir markasıdır. 

1.

Soru:

ceram.x® one nedir?

 

Cevap:

ceram.x one ,nano seramik teknoloji esasına dayanan üniversal bir kompozittir: nano teknoloji  ve organik- modifiye seramik kombinasyonu.

2.

Soru:

Nano seramik teknoloji nedir?

 

Cevap:

Teknik seramiklere benzeyen inorganik  yapı, çatlak oluşumuna karşı mükemmel  bir direnç sağlar, böylece  kırılmaya karşı  doğal dentininkine benzeyen  oldukça yüksek dayanıklılık oluşur.    

3.

Soru:

ceram.x one, diğer kompozitlerle karşılaştırıldığında nano seramik teknoloji  sayesinde farklı olan nedir ?

 

Cevap:

ceram.x one matriks, diğer kompozitlerden farklı olarak rezin içeriğini %12.5’e (%25 yerine) indirgeyen organik ve inorganik yapılar içerir. ceram.x one, nano partiküller ile birlikte monomer sızıntısını önemli ölçüde azaltır ve mükemmel  biyouyumluluk sağlar.

4.

Soru:

ceram.x one UNIVERSAL ve ceram.x one DENTIN & ENAMEL endikasyonu nedir?

 

Cevap:

Her iki versiyon da tüm kavite sınıflarında uygulanabilir. Diş hekimi, tercih ettiği teknik ve hastanın estetik talebi doğrultusunda, tekli (UNIVERSAL) veya dual (DENTIN & MİNE) translusens sistemi arasında seçim yapabilir.

5.

Soru:

ceram.x one UNIVERSAL ve ceram.x one DENTIN & M ENAMEL arasındaki fark nedir?

 

Cevap:

ceram.x one UNIVERSAL konvansiyonel kompozitlerle kıyaslanabilen 7 renkte medium translusens sunar (%40-50). Ortalama estetik talebi olan hastalarda veya sınıf I/II restorasyonlarında sıklıkla kullanılır.

ceram.x one DENTIN & ENAMEL,  7 renk sunar: %50’den büyük opasiteye sahip  4 dentin rengi ve %20’lik opasiteye sahip 3 mine rengi. Bu renkler doğal dentin veya mineninkine benzer translusense sahiptir. ceram.x one DENTIN & ENAMEL, doğal dişlerin anatomisini taklit eden tabakalama tekniğiyle uygulanır.

6.

Soru:

ceram.x one UNIVERSAL ve ceram.x one DENTIN & ENAMEL ‘ i özel yapan nedir?

 

Cevap:

Her iki versiyon, sadece 7 rengin sadeleştirilmiş renklendirme konsepti ile tüm VITA® 1 renk dizisini kapsar.

7.

Soru:

Bir restorasyonun rengi nasıl belirlenir?

 

Cevap:

 1) Renk skalası, diş hekimlerinin polimerize olmuş kompozitin gerçek rengini görmesi  için orijinal ceram.x one kompozit maddesinden üretilmektedir (plastik renk skalası değil ).    2) iShade label (renk etiketi), ceram.x one UNIVERSAL ve ceram.x one DENTIN & ENAMEL’ in ideal formülünü gösterir. Bu formül, öncü dental renk uzmanları tarafından onaylanmıştır.

8.

Soru:

ceram.x one, VITA esaslı mıdır?

 

Cevap:

ceram.x one UNIVERSAL’ın 7 rengi , VITA sistemini referans alır ve tüm VITA serisini kapsar. iShade label, hangi VITA renginin, buna uyan ceram.x one UNIVERSAL rengi ni veya ceram.x one DENTIN & ENAMEL renk kombinasyonunu kapsadığını gösterir. 

9.

Soru:

Diş hekimi mine ve dentin renklerinin kalınlığını nasıl belirler?

 

Cevap:

ceram.x one sistemi , doğal diş yapısını taklit ettiği için iki translusensden fazlasını sunan diğerlerinden farklıdır. DENTSPLY, fazla grimsi bir görünüşe sahip restorasyondan (ağzın karanlık arka planı çok kalın olan bir mine tabakasının içinden parlar) kaçınmak için (doğal dişten) biraz daha ince bir mine tabakasının  uygulanmasını önerir. 

10.

Soru:

ceram.x one ile kullanım için hangi bonding önerilir ?

 

Cevap:

ceram.x one;  self-etch (örneğin prime&bond one SELECT) ve etch&rinse sistemleri (örneğin prime&bond one ETCH & RINSE) ile tamamen uyumludur.

11.

Soru:

ceram.x one ile hangi bitim & polisaj aletleri ve hangi akışkan kompozit önerilir?

 

Cevap:

Enhance®, ceram.x one ile en iyi polisaj sonuçlarını verdiğini kanıtlamıştır. ceram.x one, SDR® ile de uyumludur ( Compula® veya Şırınga içinde mevcuttur)..

 

12.

 

Soru:

 

ceram.x one neden alüminyum kaplama bir ambalajdadır?

 

Cevap:

ceram.x one oda sıcaklığında ve %50’lik bir nem ortamında muhafaza edilmelidir. Ceram.x one, global pazarda  ideal pasta kıvamını korumak amacıyla nakliye ve depoda saklamak için nemden korumalı olarak paketlenir. Torbasında saklamayı da öneriyoruz. Ambalaj açıldıktan sonra madde 3 ay kadar dayanır.

13.

Soru:

ceram.x one’ın LED ışıklarıyla sertleşme süresi nedir?

 

Cevap:

Üretici tarafından önerilen sertleştirme sürelerine her zaman uyulmalıdır:

UNIVERSAL renkler

  

DENTIN & ENAMEL renkleri


 

 

14.

Soru:

Şırıngaların içeriği nedir?

 

Cevap:

Şırıngalar 3 gr. madde içerir.

15.

Soru:

ceram.x one’ın çalışma süresi nedir?

 

Cevap:

DENTSPLY, ceram.x one ENAMEL renkleri için uzatılmış 180 saniyelik çalışma süresi sağlayan yeni bir foto başlatıcı sistemden yararlanır. ceram.x one UNIVERSAL ve DENTIN renkleri 120 saniyelik çalışma süresine sahiptir.

16.

Soru:

ceram.x one’ın önerilen saklama sıcaklığı nedir?

 

Cevap:

Önerilen saklama sıcaklığı 6-28°C’dir.

17.

Soru:

ceram.x one’ın raf ömrü nedir?

 

Cevap:

2 yıl.

18

Soru:

ceram.x one kaç renkte temin edilir?

 

Cevap:

ceram.x one UNIVERSAL: 7 renk (a1, a2, c1, c2, a3, a3.5, a4)ceram.x one DENTIN & ENAMEL: 7 renk (4 dentin rengi: d1-d4) ve     3 mine rengi: e1-e3) 

 

 

 

19.

 

 

 

Soru:

 

 

 

ceram.x one UNIVERSAL,  tüm VITA renk serisini sadece 7 renkte nasıl kapsayabilir?

 

 

Cevap:

 

VITA klasik renklendirme sisteminin birçok rengi oldukça birbirine yakındır    ve benzer renkler bir araya getirilerek 7 renk grubuna indirgenebilir. ceram.x one UNIVERSAL renklerinden her biri , buna karşılık gelen her VITA renk grubundaki  tüm renklerin  yerini alabilir.  

 

 

 

 

 

 

20.

Soru:

VITA renklerini ceram.x one renklerine “çevirmek” için mevcut bir formül var mıdır?

 

Cevap:

iShade label  (VITA renk skalasının  arkasında yapışkanlı  etiket şeklinde skalnın arkasına yapıştırılması amacıyla  tüm Başlangıç Kitlerinde mevcuttur) hangi VITA renginin, buna karşılık gelen ceram.x one DENTIN & ENAMEL rengi tarafından kapsandığını gösterir.

 

 

 

 

21.

Soru:

ceram.x one DENTIN & ENAMEL , tüm VITA renk serisini  sadece7 renkte nasıl kapsayabilir? 

 

 

ceram.x one DENTIN & ENAMEL, dentin ve minenin doğal konfigürasyonuna dayanarak bir restorasyon prosedürü sunar (morfolojik veya anatomik tabakalama konsepti). ceram.x one DENTIN & ENAMEL renkleri, doğal dentin ve minenin translusensisini ve renk tonlarını neredeyse aynen taklit eder. 

ceram.x one DENTIN & ENAMEL sistemi yalnızca 4 dentin rengi (d1-d4) ve 3 mine renginden oluşur (e1-e3). Tedarik edilen renkler, tüm VITA renk dizisini kapsar. Mine renkleri, aynı doğal minede olduğu gibi, dentin renklerinden çok daha translusens özelliktedir.

 

ceram.x one DENTIN & ENAMEL renklerinin kombinasyonuyla VITA renklerine  ulaşılabilir. iShade label, önerilen kombinasyonlara işaret eder.

 

 

 

 

 

 

 

22.

Soru:

Bir restorasyonun rengi nasıl belirlenir?

 

Cevap:

2 seçenek vardır :

· ceram.x one renk skalasının kullanımı (orijinal ceram.x one maddesinden üretilmiştir): Renk skalası,  diş hekimlerinin orijinal olarak polimerize edilmiş ceram.x one’ın gerçek rengini görmesini sağlar.  

 

· VITA renk skalasının kullanımı:

 

VITA renk skalası her zamanki gibi kullanılmalıdır. iShade label, karşılık gelen ceram.x one rengini bulabilmek için VITA renk skalasının arkasına yapıştırılabilir.  

 

 

23.

Soru:

Renk tespitini destekleyen başka araçlar var mıdır?

 

Cevap:

Evet. Aşağıdaki paketin bileşenleri , doğru renk seçimini destekler:

· Şırıngalar, karşılık gelen VITA rengini gösterir:

(Şırıngaların etiketlenmesi lazer ile yapılmıştır; birçok defa silerek dezenfeksiyon uygulamasından  sonra bile yazılar rahatça olunur)

· Ambalajın dışı: Başlangıç kitlerinin ve refillerin kutu düzenlemelerinde iShade formülasyonu bulunmaktadır.

 ceramx sringe.png

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.

Soru

Basitleştirilmiş renklendirme konseptinin avantajı nedir?

 

 

2 VITA rengi (ortalama olarak) 1 ceram.x one rengini kapsandığı için her durum için en iyi rengi bulmak daha kolay ve çabuktur.

25.

Soru

Bir mine rengini seçerken hangi faktörler göz önüne alınmalıdır?

 

 

 

Dikkat edilecek 2 önemli nokta vardır: 

1.    Hastanın yaşı: e1, en düşük renk tonuna ve translusense sahip ENAMEL rengidir. Genç hastalar için ideal renktir, çünkü genç minesi yaşlı mineden daha az kromatik ve daha az  translusenstir. 

Fakat doğal mine, on yıllarca kullanım ve pigmentlerin artmasından sonra aşınır ve rengi değişir.   Bu nedenle daha translusens  ve daha kromatik olan ENAMEL rengi e3, doğal olarak yaşlı hastalar için daha idealdir.

2.   Tabaka kalınlığı: mine renkleri , bir kural olarak yalnızca ince tabakalar halinde uygulanmalıdır; çünkü aksi takdirde tüm restorasyon fazla grimsi görünür. Mine renginin tabaka kalınlığı, dişin doğal minesinden fazla olmamalıdır.